1 marca 2013 w Łodzi nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby pierwszego spoza krajów Unii Europejskiej – Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii. Na czele konsulatu stanął Pavel Scura, urodzony w Mołdawii warszawski przedsiębiorca.
Do głównych zadań Konsula Honorowego należą:
We wszelkich sprawach dotyczących:
wyłączne kompetencje posiada Ambasada Republiki Mołdawii w Warszawie.
Konsulat mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 34.
Wiza, przepisy dotyczące przekroczenia granicy dla obywateli RP
Obywatel RP może przebywać na terytorium Mołdawii bez wizy przez okres 90 dni (jednak termin ważności paszportu musi być dłuższy niż zamierzony okres pobytu). W większości przypadków nie jest wymagane posiadanie biletu powrotnego. Podróżny musi posiadać 30 USD na każdy dzień pobytu oraz nie mniej niż 150 USD na cały okres podróży. Jeżeli osoba musi zostać na okres dłuższy niż 3 miesiące, to musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Nie jest wymagane ubezpieczenie osobowe, lecz jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Honorowane są międzynarodowe polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, jeżeli swym zasięgiem obejmują Republikę Mołdawii. Polisy można wykupić w lokalnych agencjach ubezpieczeniowych.
Jeżeli chodzi o przepisy celne dotyczące przewożenia walut, to nie ma określonego limitu. Przewożoną walutę koniecznie trzeba jednak zadeklarować. Próba przewozu niezadeklarowanych pieniędzy jest postrzegana jako przemyt, co grozi odpowiedzialnością karną.
Kierowca przekraczający granicę pojazdem, którego nie jest właścicielem, musi posiadać pisemną zgodę właściciela pojazdu poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski (rumuński) lub rosyjski. Dokument taki powinien zawierać:
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Przekraczając mołdawską granicę należy uiścić opłaty określone w przepisach. Planując trasę podróży do Mołdawii trzeba uwzględnić to, że na wschodzie Republiki Mołdawskiej (od wschodniego brzegu Dniestru aż do granicy ukraińskiej) ponad 25 lat temu powstała tzw. Naddniestrzańska Republika Mołdawska. Jest to obszar oddzielony od Mołdawii w wyniku konfliktu zbrojnego. Republika posiada własny rząd, parlament, siły zbrojne, symbole państwowe, lecz nie jest uznawana na arenie międzynarodowej. Dlatego ostrzegamy osoby mające zamiar przekroczyć granicę wschodnią Republiki Mołdawii – mogą być wobec nich stosowane lokalne przepisy dotyczące kontroli celnej, rejestracji cudzoziemców itd. Naruszenie tamtejszych przepisów może być karane opłatami, a gdy dojdzie do kolizji z tamtejszą władzą sądową, polska placówka dyplomatyczna nie będzie mogła udzielić obywatelowi Rzeczpospolitej Polskiej pomocy konsularnej. Władza Republiki Mołdawii nie rozciąga się na terytorium Republiki Naddniestrzańskiej, chociaż jej terytorium jest integralną częścią Mołdawii.
Osoba fizyczna nie może wywieźć z Mołdawii przedmiotów o wartości kulturowej. Pozostałe obiekty sztuki mogą być wywożone z Republiki Mołdawii, jeżeli posiadają autoryzację wydaną przez Ministerstwo Edukacji, Kultury i Badań, która zawiera wartość (cenę) obiektu oraz informację, iż obiekt ten nie stanowi wartości kulturowej.
Informacje ze strony Konsulatu Honorowego mają charakter informacyjny i nie mogą być podstawą jakichkolwiek roszczeń.